Maradonův výběr splnil další krok v cestě za vysněným titulem mistrů světa ve fotbale. Argentinci porazili Mexiko 3:1 a postoupili do čtvrtfinále, kde narazí na Německo.

I druhý nedělní zápas však ovlivnili rozhodčí. Gól Tevéze z 25. minuty totiž padl z jasného ofsajdu. Rozhození Mexičané po mohutných protestech ztratili koncentraci a pak už na Argentinu neměli. Rozhodčí přitom hrubě chybovali i v prvním nedělním osmifinále, kdy neuznali regulérní branku Angličana Lamparda v duelu s Německem.

Tevéz stál při prvním gólu v evidentním ofsajdu

Mexiko začalo aktivněji a zaznamenalo několik nebezpečných střel. Argentina se rozjížděla pomalu, z první vážné akce ale hned udeřila: k Messimu se po jeho dravém úniku vrátil míč na hranici pokutového území, obloučkem našel Téveze a ten ze zřejmého ofsajdového postavení skóroval.

Mexičané se hodně rozčilovali, zvlášť když se nedopatřením opakované záběry objevily na stadionu na velkoplošných obrazovkách. Italští sudí ale po krátké poradě branku přesto uznali a hráči úplně vypadli z role.

Nejlépe to dokumentoval kiks stopera Osoria, jehož špatnou rozehrávku vystihl Higuaín a po své čtvrté trefě se osamostatnil v čele tabulky nejlepších střelců na MS. Ještě do poločasu Higuaín selhal v další velké šanci, stejně jako záložník Di María.

Brzy po přestávce, před níž se ještě hráči obou týmů pustili do menší potyčky, Maradonův tým přesto uklidňující tříbrankové vedení získal. V 52. minutě se totiž blýskl krásnou ranou do šibenice Tévez a tím mexické naděje na možný zvrat utlumil.

Mexičané bojovali až do konce

Hráčům v zelených dresech ale může sloužit ke cti skutečnost, že nerezignovali a ještě Argentině znepříjemnili situaci. Hernándezova hlavička nejprve skončila nad břevnem, pokus střídajícího Blanca z brankové čáry odvrátili argentinští zadáci. Ale na další ránu nové akvizice Manchesteru United Hernándeze, který unikl stoperovi Demichelisovi, už brankář Romero dvacet minut před koncem nedosáhl.

Nic to ale nezměnilo na tom, že "bílomodří" potřetí za poslední čtyři šampionáty postoupili do čtvrtfinále. Mexičané i po utkání spílali rozhodčím, jejich kapitán Rafael Márquez zažil smutné loučení s reprezentační kariérou.

Osmifinále mistrovství světa ve fotbale:

Argentina - Mexiko 3:1 (2:0)

Branky: 25. a 52. Tévez, 33. Higuaín - 71. Hernández. Rozhodčí: Rosetti - Calcagno, Ayroldi (všichni It.). ŽK: Márquez (Mexiko). Diváci: 84.727.

Argentina: Romero - Otamendi, Demichelis, Burdisso, Heinze - Maxi Rodríguez (88. Pastore), Mascherano, Di María (79. Gutiérrez) - Messi - Higuaín, Tévez (69. Verón). Trenér: Maradona.

Mexiko: Pérez - Osorio, F. Rodríguez, Márquez, Salcido - Juárez, Torrado, Guardado (61. Franco) - Dos Santos, Hernández, Bautista (46. Barrera). Trenér: Aguirre.