Fotbalisté Španělska se stali posledními čtvrtfinalisty světového šampionátu v Jižní Africe. Mistři Evropy porazili v dnešním osmifinálovém souboji dvou týmů z Pyrenejského poloostrova Portugalsko 1:0 a o semifinále se utkají s Paraguayí. O španělské výhře rozhodl v 63. minutě kanonýr Villa, který se čtvrtým gólem na turnaji dotáhl na čelo tabulky střelců. Portugalci dohrávali zápas bez vyloučeného Ricarda Costy.

Portugalci věřili, že i po utkání proti ofenzivně naladěným Španělům zůstanou posledním týmem na turnaji, který ještě neinkasoval ani gól. A zpočátku se zdálo, že by neprůstřelnost mohli udržet. Téměř celou první půli pečlivě odráželi soupeřovy ataky, jen v samém úvodu jim trochu zatrnulo. Torres, jenž nedal na šampionátu ještě ani gól, seběhl ze strany do vápna a donutil brankáře Eduarda k prvnímu těžšímu zákroku.

Španělé i ve čtvrtém duelu na turnaji odcházeli do kabin s čistým kontem, ale moc optimismu v nich bezbrankový výsledek při pohledu na statistiky nevzbuzoval. Pokud se v jejich utkání na světovém šampionátu zrodila poločasová remíza 0:0, neradovali se z výhry už desetkrát po sobě.

Začátek druhé půle přitom pokračoval v podobném duchu jako první část a Portugalci hned po chvíli zahrozili agilním Almeidou, jehož průnik srazil těsně vedle tyče bránící Puyol. Španělům pomohlo vystřídání nevýrazného Torrese. Čerstvý Llorente okamžitě rozhýbal topornou ofenzivu a zanedlouho po svém příchodu na hřiště málem otevřel skóre. Hlavičkoval však přímo do Eduarda.

Chvíli na to už mistři Evropy slavili gól. Nejlepší kanonýr předloňského Eura Villa se v 62. minutě nejprve zastřeloval, o minutu později však převzal Iniestovu kolmici a nadvakrát a s pomocí břevna otevřel skóre. Hvězdný útočník dal na mistrovství světa gól ve třetím utkání po sobě a vyrovnal 60 let starý španělský rekord Zarry.

Pokud Španělé dali první branku, vyhráli do dnešního dne už 40 utkání za sebou, a i tentokrát potvrzovali, že jim hra do otevřenější obrany mimořádně svědčí. Portugalce neustále zaměstnávali nebezpečnými akcemi a vůbec je nepustili k závěrečnému náporu. Jakékoliv myšlenky na něj pak vzal Ronaldovu týmu Ricardo Costa, který se nechal po úderu loktem minutu před koncem vyloučit.

Španělsko - Portugalsko 1:0 (0:0)

Branka: 63. Villa. Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Xabi Alonso - Tiago. ČK: 89. R. Costa (Portug.). Diváci: 62.955.

Španělsko: Casillas - Ramos, Piqué, Puyol, Capdevila - Busquets, Xabi Alonso (90. Marchena), Xavi, Iniesta - Torres (58. Llorente), Villa (88. Pedro). Trenér: Del Bosque.

Portugal: Eduardo - R. Costa, B. Alves, Carvalho, Coentrao - Meireles, Pepe (72. Mendes), Tiago - Ronaldo, Simao (72. Liedson) - Almeida (58. Danny). Trenér: Queiroz.